SIEDZISKO Z NADRUKIEM

Stara skrzynia na swoje pięć minut czekała bardzo długo. W tak zwanym międzyczasie podupadła trochę na zdrowiu i kilka razy o mały włos nie wylądowała na stercie śmieci. Co szczególnie mnie nie dziwi biorąc pod uwagę jakie rzeczy wyrzucają ludzie nie zwracając szczególnie uwagi na wygląd rupieci. I tak udało mi się wyłowić ze strychowych odmętów – kufer/skrzynię. Na pierwszy rzut oka dość niepozorna. Ale postaram się trochę popracować nad nim i nadać mu nowy wygląd. Ale zacznijmy od początku.

skrzynia - tapicerowanie - handmade

Najpierw był wzór tkaniny. Narysowany za pomocą ołówka – pomalowany akwarelami. Rysunek zeskanowałam w najwyższej rozdzielczości – czyli 300 dpi. Aby edytować wzór użyłam Adobe Photoshop CS6 – jeśli nie masz dostępu do programu możesz użyć innego np. Gimp, Paint lub jakikolwiek inny.

wzor na tkaninie diy

wzór na takaninie diy jak zrobic wzór na tkaninie

jak zrobic wzór na tkaninie

Wzór tniemy, czyścimy za pomocą  narzędzi gumki i układamy w powtarzalny wzór – tworząc Pattern. Najważniejsze aby pozbawić rysunek lub wzór plamek bądź linii kresek, które na tkaninie mogą wyglądać jak zabrudzenia.Jest to dość pracochłonne zajęcie ale warto dopracować szczegóły w końcu będą na naszym materiale. Wzór można dodatkowo pokolorować, myślę że łatwiej jednak zrobić to przed skanowaniem.

Gotowy plik wydrukowałam w drukarni tkanin Cottonbee – wybierając tkaninę odpowiednią jako materiał obiciowy – tu była to gabarydyna.ml-logo-sub-small

Materiał i nadruk prezentuje się bardzo fajnie. Jestem zaniepokojona moim entuzjazmem – być może okazać się w przyszłości, że tworzę bloga o niewłaściwej tematyce :).

wzór na tkaninie diy

Jeden z przyjemniejszych momentów to oglądanie tkaniny. W końcu własna robota. Splot tkaniny wydaje się bardzo dobrze pasować jako obicie. Powstanie z niej tapicerowane siedzisko/kufer.

Zanim zabierzemy się do wykonania podaję listę zakupów. Postanowiłam dodać też cennik. Dużo prościej jest zaplanować zrobienie czegoś własnoręcznie kiedy wiemy ile wydamy. Sama tworząc tutoriale zaczynam od choćby małego ale jednak kosztorysu oraz orientacji na temat dostępności materiałów.

Do stworzenia siedziska potrzebowałam :

 • skrzynia o wymiarach 60×40 cm (skrzynie dostałam za darmo)
 • płyta o grubości 10 mm wymiar 60×40  koszt ok. 15 zł
 • kółka do skrzyni białe 4 szt. koszt ok. 24 zł
 • materiał obiciowy tu cena w zależności od materiału
 • zawiasy małe 2 szt. – koszt ok. 15 zł
 • klej silikonowy 1 szt.- koszt ok. 12 zł
 • wkręty ok 25 szt. koszt ok. 3 zł
 • szczotka metalowa 2 zł
 • gąbka tapicerska grubość 8 cm wymiar  60 cm x 40 cm  koszt ok. 50 zł
 • biała farba akrylowa 0,5 l – koszt ok. 12 zł
 • pędzel do farb akrylowych 10 zł
 • zszywki do takera ok 3 zł
 • narzędzia : taker tapicerski,wkrętarka, pistolet do kleju, ostre nożyczki

Podsumowując: koszt potrzebnych materiałów 146 zł plus skrzynia, materiał oraz własne narzędzia.

tapicerowanie diy skrzynia

tapicerowanie diy skrzynia

 

Dlaczego wybrałam do wykonania skrzynię z siedziskiem ? Mebel nadaje się do postawienia w przedpokoju jako schowek na min. buty lub sezonowe okrycia. Jest też dość łatwy w wykonaniu. Korzystając z ładnej pogody prace wykonaliśmy plenerowo – w końcu mamy wakacje.

Etapy pracy :

Skrzynię odkurzyliśmy i przetarliśmy za pomocą metalowej szczotki aby pozbyć się zanieczyszczeń.

.tapicerowanie diy skrzynia

tapicerowanie diy skrzynia

Następnie pomalowaliśmy ją na biało. Nie było łatwo. Aby ukryć niedoskonałości skrzyni użyliśmy trzech grubych warstw farby. Farbę nakładaliśmy w jednym kierunku, przydał się dobry pędzel z którego nie wypada włosie i  dobrze rozprowadzał farbę. Po każdej warstwie obowiązkowe przejechanie papierem ściernym. W taki sam sposób trzykrotnie potraktowaliśmy płytę.

tapicerowanie diy skrzynia

tapicerowanie diy skrzynia

tapicerowanie diy skrzynia

Tapicerowanie zaczęliśmy od przyklejenia gąbki do płyty za pomocą kleju w pistolecie. Następnie wycięliśmy materiał na wymiar płyty zostawiając z każdej strony po ok 20 cm zapasu. Naciągnięty i założony na raz materiał przybijamy najpierw na środku dłuższej krawędzi i zszywamy takerem po 1 cm wbijając na skos zszywkę.

tapicerowanie diy skrzynia

 

tapicerowanie diy skrzynia

Następnie w ten sam sposób postąpiliśmy z drugim dłuższym bokiem płyty i materiały. Kanty powstały poprzez założenie materiału na równi z brzegiem płyty.

tapicerowanie diy skrzynia

Kolejny etap to zawiasy i kółka. Przymocowaliśmy je za pomocą wkrętarki i wkrętów.

Aby łatwiej otworzyć skrzynie – przybiłam takerem kawałek sznura.

tapicerowanie diy skrzynia

tapicerowanie diy skrzynia

tapicerowanie diy skrzynia

Od tego momentu – zostało tylko zaplanować gdzie postawimy i w jaki sposób użyjemy nasz mebel. Jeśli zastanawiacie się jak będzie sprawował się jasny materiał jako obicie. Śpieszę z wyjaśnieniem – równie dobrze jak białe meble i ubrania w naszych domach. Gruby obiciowy materiał można wyczyścić z pomocą zwykłych środków do czyszcenia tapicerek i obić4169_big

 

Untitled-2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *