EKO OSŁONKI NA ZIÓŁKA

Pierwszy mały ogródek ziołowy a raczej kącik powstał po obejrzeniu odcinku ” Przepis na życie „. Ziołowy kąt wyglądał w serialu bardzo ładnie żeby nie powiedzieć apetycznie. Stał się takim moim ” mistrzem drugiego planu „. Małe przypomnienie w postaci kadru z serialu :

4429cec5a332ca75389635b730aa5ac0Następny mini ogródek powstał z ciekawości czy da się wyhodować zioła z nasion kupionych w sklepie. I czy domowo – balkonowe warunki są odpowiednie dla ziół.Okazało się, że można i jest to stosunkowo bardzo proste . Na zeszłorocznym parapecie do pierwszych oznak późnej  jesieni miałam jeszcze zdrowe, zielone roślinki. No i ten zapach.

Moje nasionka dopiero kiełkują, także we wpisie posiłkuję się doniczkami z ziołami, które kupiłam w sklepie. Jak wybrać zielone doniczki aby rosły długo na parapecie ? Wszystkie jasno zielone, zdrowe, niezbyt wybujałe i te z niezniszczonymi listkami nadają się idealnie. Nie zmęczmy ich przypadkiem zbyt ciasnym ułożeniem w transporcie. Lepiej chwycić wiatr we włosy a doniczki w dłonie :).

Najpopularniejsze gatunki ziół to : tymianek, oregano, bazylia, tymianek, estragon, majeranek. Te mniej popularne : kolendra, biedrzeniec ( anyż ), arnika, melisa, mięta.

Podlewanie ziół : Latem dwa razy w tygodniu, miękką letnią wodą. Nie powinno stać na stałe w podstawkach z wodą. Łatwiej jest zalać rośliny niż je przesuszyć.

Miejsce : Słoneczne ale nie bezpośrednie działanie słońca. W razie nadmiaru listki będą odbarwione.

Sadzenie : Nieduża doniczka z drenażem w postaci kamyków. Zbyt duże osłonki spowalniają rozrost rośliny. Hodowane z nasion najpierw powinny wykiełkować w miniaturowych osłonkach i  być rozsadzone pamiętając , ze szybko się rozrastają i potrzebują dużo miejsca. Kupione w sklepie możemy śmiało rozsadzić dając im więcej miejsca do rozrostu. Ziemia w której czują się najlepiej to ta uniwersalna to warzyw.

Jak podcinać zioła ?  Zbyt wysokie  tniemy usuwając główny pęd. Do użytku codziennego pojedyncze listki boczne. Dobrze sprawdzają się małe nożyczki .

Tematem wpisu są osłonki, które można wykonać korzystając z tutorialu, który zamieściłam poniżej. Doniczki można wykorzystać do przechowywania drobiazgów lub potraktować jako miejsce do przechowywania np. klocków lego. Mi najlepiej pasowały do soczystej zieleni ziół.

EKO OSŁONKI NA ZIOŁA

wilawianki - zioła 1

MATERIAŁY :

  • świeże zioła
  • papier ofsetowy w dużym arkuszu np. 100 x 70
  • folia w arkuszach
  • klej z mąki ziemniaczanej na 0,5 l wody 3 duże łyżki mąki
  • sznurek, dziurkacz, etykiety

wilawianki ziółka 4

                            Nasze ziółka są świeże, pachnące i czekają na swoje osłonki

 

wilawianki - ziółka 3

wilawianki - ziółka 2

wilawianki ziółka 5

Wymiar papieru na dużą osłonkę długość ok 80 cm szerokość 40 cm

wilawianki ziółka 6

Dwa identyczne arkusze sklejamy.

wilawianki ziółka 7

Sklejamy z zakładką boki

wilawianki ziółka 8

Formujemy kształt doniczki. Zostawiamy do przeschnięcia ( min. 1 dzień ).Dla niecierpliwym polecam lekko ciepły piekarnik ( nie gorący ! )

wilawianki ziółka 10

Gotowa osłonka jest twarda i stabilna. Można ją wyścielić folią aby nie zniszczyła się podczas podlewania.

wilawianki ziółka11

wilawianki ziółka 13

wilawianki ziółka 14

 

wilawianki ziółka 15

 

wilawianki ziółka 16

 

Czuję,że to mały przedsmak ziołowego ogródka, który powstanie w tym roku. Apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂 Tymczasem postaram się pospamować fotkami z efektów rozrostu mini ogródka . Jak się mają wasze ziołowe prarapety ?

Untitled-2

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *