Podstawą zżytej i dobrze zorganizowanej rodziny jest kuchnia a idąc tym tropem dalej –  stół kuchenny. Nie musi być ręcznie rzeźbionym dziełem sztuki, wielkim przepastnym, stukilogramowym molochem z toczonymi nogami w barokowym stylu. Ważne aby  spełniał swoje wszystkie funkcje, które założyli sobie domownicy.

jak odmienić stół

Ważny jest element diy – no bo jak tu mieć coś na lata, miesiące, tygodnie nie maczając w tym swoich palców ? Po prostu niedopuszczalne ! Warto zapytać się –  co my możemy zrobić dla swojego stołu ?

Okazuje się że w niezbyt skomplikowanych warunkach i przy użyciu łatwo dostępnych środków całkiem sporo. Możemy go trochę upiększyć wg. własnego uznania i pomysłu.

Umiar najważniejszy – dlatego mój wybór padł na mało inwazyjną i prostą metodę bielenia drewna. Czym jest bielenie drewna ? Impregnowanie wgłąb słojów białego barwnika, który ma nadać odpowiedni odcień naszemu meblu – w tym przypadku stołu.

Nie jest to proces skomplikowany ani wymagający od nas wiedzy profesjonalnej. Wystarczą odpowiednie narzędzia, trochę cierpliwości i dokładności.

Jakich  materiałów użyć ?

– Wysokogatunkowa farba akrylowa w kolorze czystej bieli ( titanum white ). Diabeł tkwi w szczegółach – warto zainwestować w produkt dobrej jakości – aby nie zostawiał smug i nie ważył się na gąbce. Warto być wybrednym i wyszukać dobry towar – włożony trud w odnalezienie dobrej farby jest wprost proporcjonalny do efektu .

Gdzie szukać takiej farby ? W profesjonalnym sklepie z artykułami plastycznymi lub budowlanymi. Jakość w tym przypadku idzie proporcjonalnie do ceny. Farba powinna być 100 % akrylowa bez domieszek i ” wynalazków „. Na stół o wymiarach 120 x70 wystarczy ok 150 ml farby (warto zaopatrzyć się w zapas).

Gąbka – zwykła kuchenna gąbka, nasz popularny zmywak – wymiar standardowy.

Papier ścierny wymiar ok .10×5 cm o bardzo drobnym ziarnie.

  Szerokie naczynie na rozwodnienie farby ( takie w którym można swobodnie zanurzyć gąbkę ).

–  Folia malarska i rękawiczki – dla ochrony naszych rąk i ubrania.

materiały

Co dalej ?

Ważne jest przygotowanie naszego stołu – drewno w moim przypadku sosnowe musi być pozbawione jakichkolwiek impregnatów, olejów, lakierów – same surowe drewno.

stól 1

Najlepiej aby stół był nowy i świeżo zeszlifowany – wtedy efekt jest bardziej widoczny.

1. Przecieramy  delikatnie papierem ściernym całość- pył  odkurzamy i ścieramy – ważne !

2. Farbę rozwadniamy w proporcji 150 ml farby 5 małych kieliszków wody. Dokładnie mieszamy aż nie będzie grudek.

3. Gąbkę moczymy w farbie i przeciągamy zgodnie z kierunkiem słojów – czyli wzdłuż a nie wszerz – kluczowa wskazówka . Delikatnie pasami nakładamy farbę na cały mebel. W zależności od efektu – tyle nakładamy warstw farby. Nie przesadźmy z ilością nałożonej farby – idealny efekt to taki w którym widać słoje stołu. Pomiędzy każdą warstwą robimy 30 min.odpoczynku.

stół 5

Na załączonych poniżej zdjęciach widać różnicę między kolorem drewna przed i po bieleniu.

przedpo

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie stołu przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Najprostszą metodą jest polakierowanie stołu – bezwonnym lakierem, najlepiej z atestem – wtedy mamy choć częściową pewność że użyty produkt jest mniej inwazyjny od tych standardowych. Czy to ważne ? Tak, nie zapominajmy do zabezpieczeniu naszej pracy. Jeśli możemy ograniczyć ilość substancji szkodliwych dla naszego zdrowia to warto to zrobić.

Do zaimpregnowania lakieru używamy szerokiego pędzla do farb akrylowych, ilość warstw nałożonych – minimum dwie (pomiędzy każdą przecieramy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym – po wyschnięciu lakieru).

Nasz stół jest gotowy .

_MG_7675

Mam nadzieję że mój wpis okazał się pomocny lub inspirujący.

make white logo

 

6 thoughts on “STÓŁ BIELONE DREWNO

    1. No cóż to jednen z przyjemniejszych komentarzy jakie czytałam.Staram się z tym obiektywnym spojrzeniem 🙂 dzięki !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *