OLEJEK ZAPACHOWY DIY

Pierwszą buteleczkę przywiózł dziadek albo wujek – spory trwają do dziś. Kraj pochodzenia Bułgaria – zawartość różany olejek w drewnianej tubce – pachnący intensywnie pomimo upływu lat. Zawartość szczuplała z roku na rok dzięki min. mojemu systematycznemu podkradaniu kropelek zapachu. Następna przywieziona buteleczka nie pachniała już tak mocno i aromatycznie.  Sentyment do różanych zapachów pozostał. Niestety olejki różane nie należą ani do najtańszych ani do łatwo dostępnych – ponieważ bardzo często stosuje się je do wyrobu ekskluzywnych perfum. Właśnie odpieczętowałam słój z olejkiem własnego wyrobu – jesteście ciekawi co mi wyszło ?  I czy uda mi się domowy wyrób różanych perfum ?

OLEJEK  Z KWIATÓW RÓŻ:

Poniżej przepis na różaną wodę toaletową osobiście uważam, że gęstość i oleistość płynu przypomina bardziej olejek. Przepis powstał podczas moich własnych prób stworzenia różanego zapachu.

Do przygotowania olejku potrzebne będą:
mały suchy słoik z zakrętką
alkohol ok.70 %
płatki dzikiej róży – można użyć również suszonych
butelka z atomizerem lub zakraplaczem
filtr do kawy
nóż
deska do krojenia
Czas przygotowania: 12 tygodni ( u mnie było to znacznie dłużej )
Sposób wykonania:
Płatki róż należy pokroić na małe kawałki, odcinając białe końcówki aby wydobyć z nich cenny aromat. Zalać alkoholem (spirytus 70 % lub wódka ).  będzie rozcieńczony . Jeśli nie mamy spirytusu można użyć wódki o nieco niższym stężeniu. Słoik zamknąć i odstawić na 3 miesiące lub dłużej  w ciemne miejsce (np. szafa lub zamykana półka). Od czasu do czasu zmieszać.
Po upływie 12 tygodni  lub dłużej przesączyć roztwór przez filtr – usuwając płatki.
Klarowny roztwór przelać do butelki z atomizerem i różana woda toaletowa gotowa :). Niestety zapach nie jest tak trwały jak przy zakupie gotowego produktu ale równie aromatyczny.
do wpisu1
IMG_0706
IMG_0707
                                      JAK WYGLĄDAŁY PRZYGOTOWANIA DO WPISU ?
                                            Zakulisowe zdjęcia podczas przygotowań.
Untitled-2
Untitled-2

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *